amsoil-ax

Photo: Arenacross.com

Check out the Arenacross class and Lites East class results and updated Championship points from round two of the 2014 Amsoil Arenacross Series and the Worcester AX. Click here for main event results from Friday night.

Arenacross Class – Saturday Overall Results

1. Mike McDade
2. Zach Ames
3. Willy Browning
4. Kelly Smith
5. Robby Marshall
6. Steven Mages
7. Nathan Skaggs
8. Jacob Hayes
9. Colt Nichols
10. Travis Sewell
11. Cory Green
12. Gared Steinke
13. Keith Tucker
14. Tyler Bowers
15. Dave Ginolfi
16. Gavin Gracyk

Arenacross Lites East – Saturday Overall Results

1. Steve Roman
2. Tony Archer
3. Brandon Glen
4. Jacob Williamson
5. Fredrik Noren
6. Travis Delnicki
7. Michael Lang
8. Lane Staley
9. Daniel Blair
10. Justin Kelly
11. Tyler Wozney
12. Logan Pfleiderer
13. Malachi Messenger
14. Scott Zont
15. Nick Desiderio
16. Max Malatia

Arenacross Class – 2014 Championship Points

  1st – ZACH AMES
#3 – PROSPECT, OH
58
  2nd – MICHAEL MCDADE
#4 – MCDONALD, OH
56 (-2)
  3rd – WILLY BROWNING
#6 – PLEASANTVILLE, OH
49 (-9)
  4th – JACOB HAYES
#90 – GREENSBORO, NC
45 (-13)
  5th – ROBBY MARSHALL
#15 – STOW, MA
44 (-14)
  6th – TYLER BOWERS
#1 – DANVILLE, KY
43 (-15)
  7th – KELLY SMITH
#5 – LUDINGTON, MI
39 (-19)
  8th – KEITH TUCKER
#641 – FUGACY-VARINA, NC
33 (-25)
  8th – COLT NICHOLS
#45 – S. MUSKOGEE, OK
33 (-25)
  10th – GAVIN GRACYK
#33 – CAIRO, GA
25 (-33)
  11th – GARED STEINKE
#10 – WOODLAND, CA
23 (-35)
  12th – CORY GREEN
#19 – NOWATA, OK
22 (-36)
  13th – STEVEN MAGES
#12 – SARDINIA, OH
21 (-37)
  14th – NATHAN SKAGGS
#8 – CHILLICOTHE, OH
18 (-40)
  15th – DAVE GINOLFI
#9 – BOSTON, NJ
16 (-42)
  16th – TRAVIS SEWELL
#206 – WESTVILLE, IN
15 (-43)
  17th – FREDRIK NOREN
#867 – SWEDEN, OH
12 (-46)
  18th – STEVE ROMAN
#18 – APOLLO, PA
7 (-51)
  19th – KYLE BITTERMAN
#581 – WILLIAMSTON, SC
2 (-56)
Back to Main Results Menu

Arenacross Lites East – 2014 Championship Points

AMSOIL Arenacross Lites East
    Place – Name
Number – Hometown
      Total Points
  1st – STEVE ROMAN
#18 – APOLLO, PA
30
  2nd – TONY ARCHER
#285 – WALDORF, MD
28 (-2)
  3rd – FREDRIK NOREN
#867 – SWEDEN, OH
27 (-3)
  4th – JACOB WILLIAMSON
#373 – SWARTZ CREEK, MI
22 (-8)
  5th – KEITH TUCKER
#641 – FUGACY-VARINA, NC
16 (-14)
  6th – SCOTT ZONT
#923 – ALGONQUIN, IL
15 (-15)
  7th – MICHAEL LANG
#16 – SAUGERTIES, NY
14 (-16)
  7th – BRANDON GLENN
#845 – MESQUITE, TX
14 (-16)
  9th – TYLER WOZNEY
#760 – CLAYTON, DE
13 (-17)
  10th – SUNNY DRAKE
#876 – FULTON, NY
11 (-19)
  10th – TRAVIS DELNICKI
#248 – WOODSTOCK VALLEY, CT
11 (-19)
  10th – LOGAN PFLEIDERER
#227 – GALION, OH
11 (-19)
  13th – AARON LAMPI
#813 – FISHKILL, NY
8 (-22)
  14th – JUSTIN KELLY
#904 – LAMOILLE, IL
7 (-23)
  15th – MALACHI MESSENGER
#33 – OREGON, IL
4 (-26)
Back to Main Results Menu